Věřící musí už jen kroutit hlavou, kam směřují lidovci

26.5. 2022332x

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka povolil uzdu ve vládní koalici v otázce manželství osob stejného pohlaví. Jako předseda KDU-ČSL, která historicky tyto snahy odmítalo, uvedl, že pokud některý z vládních poslanců podpoří pirátskou iniciativu na zrovnoprávnění manželství pro LGBT+ komunitu, nebude to nic, co by bylo porušením koaliční smlouvy. Tím si však vysloužil ostrou kritiku mimo jiné od předsedkyně Trikolory Zuzany Majerové, podle které věřící musí už jen kroutit hlavou a zoufat z toho, kam směřují Lidovci.

Poslanecká sněmovna by se měla ještě do začátku letních prázdnin zabývat zákonem, který by zrovnoprávnil gaye a lesby a umožnil by manželství osob stejného pohlaví. Přestože na něj mezi vládními poslanci panují rozdílné názory, již teď je zřejmé, že jej kromě vládních Pirátů podpoří také například předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová z TOP 09.  Vládní lidovci pak pro tuto chvíli přinejmenším uvedli, že podpora tohoto zákona jednotlivými poslanci nebude překážkou vládní koalice. „Vedli jsme o tom debatu i před volbami a řekli jsme, že toto je jedna ze specifických záležitostí, kdy je opravdu klíčová otázka výhrady svědomí každého poslance, takže když takový návrh přijde a bude podepsán i některými zástupci klubů vládní koalice, tak to nebudeme chápat jako porušení koaliční smlouvy,“ uvedl pro iDNES.cz předseda lidovců Marian Jurečka. „Ministr Marian Jurečka asi zapomněl, na jakých hodnotách je postavena jeho křesťansko-demokratická politická strana, když najednou není problém, že kolegové houfně podepisují návrh na manželství pro stejnopohlavní páry,“ reagovala Zuzana Majerová, předsedkyně Trikolory, podle které je manželství posvátný svazek pouze muže a ženy. 

Bývalá poslankyně proto navrhuje, aby stejnopohlavním párům byly poskytnuty požadovaná práva a povinnosti prostřednictvím novely zákona o registrovaném partnerství. „Plně respektujeme jejich práva a hodnoty. Na oplátku očekáváme, že oni budou respektovat ty naše,“ zdůraznila Majerová, podle které je správně, aby registrovaní partneři měli nárok na vdovský důchod, aby vzniklo společné jmění partnerů, aby měli nárok na výživné od nezákonného rodiče v případě rozvodu a aby děti měly nárok na sirotčí důchod po nezákonném rodiči.  „Pokrytectví KDU-ČSL si nezaslouží delší komentář. Mnozí věřící musí už jen kroutit hlavou a zoufat z toho, kam směřují Lidovci,“ dodala Majerová. 

Komentář byl publikován na portálu Parlamentní Listy ZDE.

Komentáře