„Máte i jiné povinnosti, než nás chránit před Putinem, Pekarová!“ Z čela zdravotně postižených zahřmělo

4.4. 2022343x

„Není možné celou situaci řešit pouze dávkami. Je potřeba udělat kroky, které budou mít vliv na inflaci. Jde především o snížení spotřebních daní, snížení DPH,“ domnívá se Václav Krása, garant Trikolory pro práci a sociální věci. „Vláda by měla více podpořit především výrobu potravin, protože to je klíčová komodita pro občany,“ doplnil. Přiznává také, že myšlenku Green Dealu považuje za scestnou a ve svém blogu se věnuje výroku Markéty Pekarové Adamové.

Narůstá inflace. Ceny plynu, elektřiny, benzinu a nafty dál raketově rostou. Skokově zdražují potraviny. Vláda zrušila silniční daň, přimíchávání biopaliv do pohonných hmot, od 1. dubna se zvyšuje existenční a životní minimum o deset procent. Což pomůže jen opravdu těm nejchudším a podle některých odborníků ještě málo. Dělá vláda dost v této věci?  

„Podle mého mínění by vláda měla dělat více pro skupiny občanů, které jsou postiženi enormním růstem energií, pohonných hmot i potravin. Jsou to všechno věci nezbytné potřeby každého občana České republiky a je poměrně velká skupina lidí, pro které je to obrovská zátěž. Dneska inflace zasahuje už i nejnižší střední třídu, tedy lidi s pravidelným příjmem na určité úrovni,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Václav Krása, který je garantem Trikolory pro práci a sociální věci.  „Není možné celou situaci řešit pouze dávkami. Je potřeba udělat kroky, které budou mít vliv na inflaci. Jde především o snížení spotřebních daní, snížení DPH. To jsou nástroje, které by měly mít vliv na cenový růst. Bez toho, aniž bychom ovlivnili cenový růst těmito daňovými opatřeními, tak nejsme schopni inflaci nijak snížit. Zvyšování dávek nijak nesnižuje inflaci. Naopak jsou to peníze inflační. Jediný způsob, jak se s inflací poprat, je snížení daní a možná také dohled nad tím, zda obchodní řetězce nemají příliš velkou marži. Vláda se zaměřila na marže na pohonné hmoty. Měl jsem informace, že nejsou tak vysoké. U obchodních řetězců si tím nejsem vůbec jistý,“ objasnil předseda Národní rady osob se zdravotním postižením ČR. „Vláda by měla více podpořit především výrobu potravin, protože to je klíčová komodita pro občany. Zdá se, že návrh podpory pouze u těch v uvozovkách malých zemědělců neřeší skutečně výrobu potravin,“ domnívá se. Hnutí ANO navrhuje odpustit DPH na elektřinu, plyn a pohonné hmoty. „Spíše bych šel u pohonných hmot do spotřební daně. Máme u nich vyšší spotřební daň, než je průměr v Evropské unii. Není pravda, že jsme závislí na předpisu Evropské unie. Každá země má spotřební daně různé. Není žádná direktiva a musíme hájit náš zájem. My dáváme přednost ostatním, místo abychom hájili naše zájmy a našich občanů,“ myslí si Václav Krása. 

Politik nemůže tvrdit, že se vláda nemá starat o lidi

Ve svém blogu Václav Krása rozebíral výrok předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové o tom, že vláda tu není od toho, aby se starala o lidi, ale aby tu bylo bezpečno. Přesně její výrok v Partii na Primě zněl: „Já myslím, že je důležité si uvědomit hned několik zásadních věcí – a budu i reagovat na to, co zaznělo. Víte, podle mě vlády se nemají starat o lidi, mají se postarat o to, aby tady bylo bezpečno. To bezpečí je první předpoklad toho, aby se nám vůbec nějak dařilo. A to je teď velmi důležité, a myslím si, že si všichni uvědomujeme, že Vladimir Putin se zdaleka nechce zastavit jenom na Ukrajině, a myslím si, že si nikdo nepřejeme, aby ty tanky přijely až sem. A tím, že pomáháme právě porážce Putina, tak pomáháme i našim lidem,“ zmínila předsedkyně TOP 09. 

„Paní Adamová evidentně chce, aby jediným tématem byla válka Rusko – Ukrajina, a tak místo reakce na položené otázky, že vláda se nesnaží pomáhat našim občanům nést tíhu zdražování energií a pohonných hmot, se snaží občany poučovat, co by ještě chtěli, když vláda teď bojuje s Putinem, přijímá běžence z Ukrajiny, dodává jí humanitární pomoc a zbraně. Je docela děsivé, když třetí nejvyšší politik nezná alespoň základní charakteristiky a tím i povinnosti samostatného státu. Mezi ně nepochybně patří ochrana občanů, ale také další povinnosti. Jednou z těch základních je zajistit určitou míru solidarity chudších s bohatšími, starších s mladšími, zdravých s nemocnými. K zajištění dohodnuté míry solidarity platíme my občané daně a pojištění,“ připomněl Krása. 

Předsedkyně Poslanecké sněmovny si však podle něj neuvědomuje řadu dalších souvislostí, jinak by nemohla říkat takové nehoráznosti. „Například, že veškerá pomoc Ukrajině je financována z daní českých občanů a tito lidé čím dále hlasitěji říkají, že zátěž způsobená růstem cen je příliš vysoká a potřebují pomoc. Paní Pekarová neví, nebo nechce vědět, že růst energií nebyl způsoben válkou, ale nesmyslnými rozhodnutími, která zaplatí koneční zákazníci. Jsou to například krachy dodavatelů energií, emisní povolenky, prodávání námi vyrobené el. energie na burzu v Lipsku a mnoho dalších. Stát svými mocenskými zásahy zvyšuje ceny energií, ale nemá se starat o občany! Zvláštní uvažování,“ podivil se. „Paní Pekarové by měl někdo vysvětlit, že stát má i další povinnosti, nejen nás chránit před Putinem. Mezi ně patří třeba zajistit energetickou a potravinovou soběstačnost, a to jako další atribut bezpečnosti obyvatelstva. Pokud to myslí paní Pekarová vážně, že stát má jedinou povinnost, a to zajistit bezpečí pro svoje občany, měl by přestat vybírat většinu daní a měl by přestat regulovat trh různými dotacemi a stále více nás řídit. Je to odvážná myšlenka, ale to určitě paní Pekarová Adamová neměla na mysli. Ona ani netuší, jak je náš život regulovaný. Stát určuje výši spotřebních daní a tím ceny řady zboží, dotacemi rozhoduje, kde a co se bude pěstovat, reguluje nákup a prodej surovin, stanoví, do které popelnice a co máme dávat, začíná určovat, co smíme jíst a pít, čím smíme topit a čím nikoliv, co smíme poslouchat a co smíme říkat,“ popsal Václav Krása. 

Odložme Green Deal na dýl

Na facebookový profil si Václav Krása umístil výrok prezidenta Agrární komory ČR Jana Doležala „Odložme Green Deal na dýl“. „Situace se změnila a staré vzorce uvažování, cílové pásky ani startovací pozice již neplatí. Potravinová krize, která se bude projevovat vysokými cenami a výpadky dodávek, je za dveřmi. Jestliže musí Evropa v reakci na energetickou krizi (alespoň po určitou dobu) vzít na milost uhlí a jádro, musí vzít na milost i produkční zemědělství. Krize na Ukrajině nám může ukázat řešení. Jestliže členské státy mají dávat dvě procenta HDP na zbrojení, je současných 0,3 HPD EU na zemědělství hodně. Navíc jen 15 % smí jít na produkci,“ upozornil Doležal ve svém sloupku Hovory z lán v MF Dnes. „Tak jako vyvážíme do Německa elektrickou energii a draze si ji zase kupujeme zpět, stejně tak vyvážíme k našim západním sousedům krmné obilí nebo syrové mléko – oni nám sem za to zpátky do svých marketů vozí s přidanou hodnotou potraviny. Green Deal se svými emisními limity přísnějšími pro česká prasata a krávy bude tohle jen prohlubovat. Bez podpory produkce a zpracování je tak lepší v naší kotlině ekologicky ‚těžit dotace‘ nebo se soustředit na jednoduchou polní výrobu, bez zaměstnanců a hlavně bez speciální produkce, jako je ovoce, zelenina, brambory, chmel, vinná réva, cukrová řepa a bez živočišné výroby, která už na trhu chybí. Chybět bude i organická hmota v půdě a dnes tolik diskutovaná pestrost krajiny,“ varoval prezident Agrární komory. „Přitom stačí tak ‚málo‘. Přehodnotit v době míru napsanou Společnou zemědělskou politiku pro roky 2023-2027, alespoň na dva roky podpořit produkční zemědělství a Green Deal zatím hodit do koše,“ domnívá se Doležal. Jak vidí Green Deal Václav Krása? „Považuji celou myšlenku Green Dealu za úplně scestnou. Dnes nejsou jiné systémy na pohony aut, než je nafta a benzín. Až budeme mít vodíkovou bázi, tak pojďme do ní. Je ale evidentní, že například automobily na elektřinu jsou úplně špatná cesta. Rušení jaderných elektráren je úplně špatná cesta, protože to je zatím nejčistší energie. Co se týče vrtulí a solárů, to je jen částečná cesta. Třeba na střechách domů je fotovoltaika dobrá, pomůže to jednotlivé rodině. Dává jí to určitou soběstačnost a samostatnost. Ale obsazovat pole fotovoltaikou je poněkud zvláštní. Půdu máme na pěstování plodin,“ vysvětlil ParlamentnímListům.cz Václav Krása.

Článek vyšel na portálu Parlamentní Listy ZDE.

Komentáře